Jak oświetlać samochody - część 2 [poradnik]

W poprzednim artykule rozpocząłem temat fotografowania i oświetlania samochodów i omówiłem światło zastane. Dzisiaj skupmy się na świetle błyskowym. Dla mnie najważniejsza zasada oświetlania, to pokazanie samochodu takim jak widział go projektant, czyli podkreśleniu jego linii i charakteru.

Canon 1 Ds mk3 Canon EF 24-105/4 L IS (45 mm), 1/160 s, f/11, ISO 100

Canon 1 Ds mk3 Canon EF 24-105/4 L IS (45 mm), 1/160 s, f/11, ISO 100 (© Artur Nyk)

Michał trzyma tu jarzeniówkę, która daje mały blik na chrapach. Ten blik i drugi w kształcie podkowy, koło wlewu paliwa, to jedyne bliki, które nie podkreślają realnych kształtów. Nie moglem się jednak oprzeć by je umieścić, tak podobały mi się te małe bliczki :)
Canon 1 Ds mk3 Canon EF 24-105/4 L IS (45 mm), 1/2 s, f/11, ISO 100

Spójrzcie na zdjęcie powyżej, w masce odbija się połowa otoczenia tworząc kompletny chaos. To coś co często widać na nieudanych zdjęciach samochodów. Oczywiście, jeśli postawimy samochód na tle świateł miasta, a one nie będę się w nim odbijać, to też nie jest dobrze, bo będzie to wyglądało na montaż.

Jak oświetlać samochody — część 1 [poradnik]

Gdy zastanawiam się jak oświetlić samochód, zaczynam od początku. Mówiąc początek, mam na myśli moment, gdy samochód pojawia się w głowie…

Dlatego poprzednio wspomniałem o wyborze tła, gdyż to ono będzie determinowało sposób oświetlenia. Przy tym Ferrari wiedziałem, że będzie on stał na neutralnym ciemnym tle, dlatego moglem się skupić wyłącznie na kształcie samochodu. Światło ustawiłem tak, że pada tu zawsze od góry (to też jest uwzględnione już przez projektanta, bo to w końcu naturalna sytuacja) ,od strony oglądającego. Nie chciałem światła z kontry ze względu na ciemną ścianę. Gdybym dał tam mocne światło, nie wyglądałoby to naturalnie. A tak mamy tylko delikatne bliki sugerujące, że powstały z odbicia od ciemnej ściany.

Wszystkie bliki, jakie widać na samochodzie podkreślają jego kształty. Wyjątkiem są jedynie dwa małe detale opisane na pierwszym zdjęciu. I to jest właśnie dla mnie ta najważniejsza rzecz. Gdy tylko się da, nie ma potrzeby rysowanie dodatkowych blików, które nie oddają prawdziwego kształtu samochodu. Czasem nie jest to możliwe i trzeba dać blik "sztuczny", bo inaczej nic nie będzie się działo na zdjęciu. Ale trzeba z tym uważać, widziałem całą masę zdjęć, gdzie bliki zamiast pomagać, jedynie zniekształcały samochód.

Do sfotografowania tego samochodu użyłem trzech lamp, ale mając jedną też dałoby się zrobić to tak samo. Główne światło to lampa Elinchrom 500Ws ze standardową czaszą, umieszczona na wysokim statywie. Z lampą skierowaną w dół, Michał obszedł prawie cały samochód, stając co kilkadziesiąt centymetrów, a ja zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć, kontrolując od razu na komputerze czy czasem nie warto przesunąć lampy kilka centymetrów w jedną lub drugą stronę. Na grill świeciła cały czas druga lampa ze stripem 90×35 cm, a w niektórych sytuacjach trzecia lampa świeciła na tło za samochodem. Im więcej lamp możemy postawić jednocześnie, tym mniej mamy potem montażu.

Użyłem ostrego światła do oświetlenia całego samochodu, jedynie wnętrze było świecone małym stripem 90×35 cm. Dlaczego tak? Na karoserii w takim kolorze, ostre światło najlepiej się zachowuje, natomiast na skórzanych siedzeniach, miękkie bliki wyglądają lepiej niż ostre. To oczywiście jest wszystko kwestia gustu, ale mnie podoba się właśnie tak.

Po zrobieniu wszystkich możliwych wariacji oświetlenia, pozostaje najgorsze, czyli poskładanie tego w jedną całość w Photoshopie. To bardzo pracochłonne zajęcie, wymagające podjęcia decyzji, z których klatek będziemy korzystać. Nie raz jest tak, że w trakcie montażu trzeba je zmienić, bo to co dobrze wyglądało w założeniu, nie wygląda dobrze po zrealizowaniu. Ten etap jest równie ważny jak sama sesja, bo tu tworzymy ostateczny kształt samochodu.

Jedna z klatek ze spaceru naokoło samochodu
To była alternatywna wersja tyłu, z której jednak nie skorzystałem. Blik na tylnym nadkolu koło lampy podobał mi się, ale na tle ciemnej ściany wyglądałoby to sztucznie.
Z tej klatki wzięty jest cały bok
Z tej tył
Koła wymagają osobnego oświetlenia. Z tej klatki jest wzięte przednie koło.

Przyjrzyjcie się ostatniej klatce, jasna podłoga mocno odbija się w karoserii, dlatego na wszystkich poprzednich zdjęciach, miałem na ziemi położony czarny materiał, który symulował podłogę, jaka została zrobiona w postprodukcji i jednocześnie wzmacnia gradient na boku samochodu. Dopiero do fotografowania kół usunąłem materiał.

Na koniec jeszcze jedna istotna rzecz. Na efekt końcowy wpływa to co pokazujemy i to czego nie pokazujemy. Np. wycieraczki. Tu są celowo wygaszone, bo ich dokładne pokazanie nie poprawi wizerunku samochodu.

Finalnie zdjęcie poskładane jest z około dziesięciu klatek. Podłoga jest mocno przyciemniona i skontrastowana, a ściana z tyłu wmontowana.

Canon 1 Ds mk3 Canon EF 24-105/4 L IS (45 mm), 1/160 s, f/11, ISO 100

Postprodukcja Gosia Kłosowska

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Jak oświetlać samochody - część 1 [poradnik] Frymografia: Ziarna podświadomości Trójkąt ekspozycji w fotografii - jak go rozumieć? [poradnik] Radzimy co zrobić z przepaleniami w portretach [wideoporadnik] RAW kontra JPG - co powinienem wybrać? [poradnik] Oświetlanie produktów światłem ze smartfona [poradnik] Import zdjęć do katalogu i sesji w Capture One [wideoporadnik] Jak i po co przekonać parę młodą do zamówienia sesji narzeczeńskiej? Capture One Pro 8 - wprowadzenie do aplikacji [wideoporadnik] Jak się ratować kiedy stracimy zdjęcia? Lightoom przychodzi z pomocą [wideoporadnik] Warsztaty z marketingu ślubnego z Bartkiem Wyrobkiem 5 rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć pracując w Photoshopie [wideoporadnik] System, dzięki któremu odniosłem sukces w fotografii ślubnej Jak legalnie niemal nie płacić podatków w fotografii ślubnej? Oto jak inwestuję 100 zł, aby zarobić 50 000 zł rocznie w fotografii ślubnej Rozwiń swe fotograficzne skrzydła z pomocą Bartka Wyrobka!

Popularne w tym tygodniu:

6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?